Rūmenes Muiža - īpašā pasaule

Rūmenes muižas Kungu māja neogotikasstilā celta 1876. gadā, laikā, kad šis arhitektūras stils piedzīvoja uzplaukumu visā Eiropā. Projekta autors – arhitekts Teodors Zeilers. Muižas ēka atrodas pakalnā, un tās gala fasādi ar zemāk esošo parku savieno kāpņu un terašu sistēma, kas beidzas pie ezera ar mākslīgi veidotu sirds formas saliņu. Šī terašu sistēma, pēc vēsturnieku atzinuma, ir liels retums, un to var uzskatīt par vienu no izcilākajām šāda veida neorenesansesstila būvēm Latvijā. Rūmenes muižas ainavu parku, kas ir teju astoņus hektārus plašs, 1892. gadā, iespējams, plānojis ainavu arhitekts Georgs Kūfalts, kurš savulaik veidojis arī Arkādijas parku un Viesturdārzu Rīgā.

Kungu mājas rekonstrukciju, piemērojot to mūsdienu dzīvesveidam, vadīja latviešu arhitekte Zaiga Gaile, kura par šo projektu saņēma Latvijas Arhitektu savienības balvu Labākā pārbūve 2008. Kungu mājas interjers apzināti veidots kā kopēja, gaiša un gaismas caurstrāvota telpa, kur zāles cita ar citu saplūst un savienojas nemanāmām robežām. Viss šajā mājā ir kā ar vieglu laika patinu klāts, un iebūvētās lietas un priekšmeti ir īsti un rokām darināti. 

Pirmā stāva telpas un daļēji pagrabs paredzēti saviesīgajai dzīvei – banketiem vai vakariņām draugu lokā, kamerkoncertiem vai korporatīvām sanāksmēm, savukārt otrajā un trešajā stāvā izvietoti pieci apartamenti. Muižas koncepts atbilst starptautiski atpazīstamiem apzīmējumiem resort un executive retreat, piedāvājot atpūtas un augstākā līmeņa vadības tikšanās iespējas ar pilna servisa apkalpošanu cilvēkiem, kuri ciena lauku eleganci un novērtēs muižas noslēgtību.

Šis pasaules stūrītis dāsni apveltīts arī ar dabas skaistumu. Netālā Abavas upes ieleja bieži tiek dēvēta par Latvijas Šveici. Braucot pa nelielajiem ceļiem, paveras brīnišķīgi skati ar ziedošām pļavām, labības laukiem un mežiem. Pie mazpilsētas Sabiles atrodas vistālāk uz ziemeļiem stādītais vīna dārzs, kas pat iekļuvis Ginesa rekordu grāmatā.

Tikai divu stundu laikā no Rūmenes ir sasniedzamas Baltijas jūras ostas pilsētas Liepāja un Ventspils. Ir vērts apciemot šā reģiona plašās, klusās balto smilšu pludmales un mazos zvejnieku ciematiņus, kuru iemītnieki laipni piedāvā kūpinātas zivis.